Івано-Франківська обласна федерацiя бойових мистецтв

Голосування

Яким видом спорту хочете займатись?

Іайдо - 0.6%
Айкідо - 18.4%
Арморіка лицарський клуб - 6.7%
Джиу-джитсу - 21.2%
Каторі синто рю - 3.4%
Мікс-файт - 43.6%
Філіпіни комбат систем - 6.1%

Всього голосів: 179
The voting for this poll has ended у: 31 трав. 2012 - 00:00

Випадкове фото

Партнери


Історія Джиу-джитсу

Легенди стверджують, що вперше сформулював принцип м'яких податливості лікар з Нагасакі на ім'я Акаяма Сіробей (в іншій версії - Міура Єсін), який протягом ряду років вивчав у Китаї традиційну медицину. Там він познайомився з технікою кидків, больових прийомів і ударів системи, яку він називав Хакудо. Повернувшись на батьківщину, він заснував приватну школу бойового мистецтва, де почав викладання техніки Хакудо. Однак монотонність тренувань призвела до того, що незабаром майже всі учні отверулісь від Акіяма. Через чотири роки після відкриття свого доозе лікар закрив його, і пішов у буддійський монастир для стоденної медитації.
Як розповідає легенда, одного разу рано-вранці морозним Акіяма вийшов на прогулянку в сад. Тут його увагу привернула чудова картина: Напередодні випав рясний сніг, і у багатьох дерев були зламані гілки, тільки верба (за іншими джерелами - вишня-сакура) стояла як ні в чому не бувало - важкі грудки снігу просто зісковзували з її пружних гілок. Кажуть, Акіяма при вигляді непошкоджених гілок верби пережив осяяння. В одну мить він зрозумів, що протистояти силі силою марно і згубно, потрібно ухилятися від атаки, перенаправляти силу і використовувати її собі на користь. Цей всеосяжний принцип подолання сили м'якістю і піддатливість ліг в основу подальших досліджень майстра, який незабаром зумів збільшити арсенал своєї системи до 300 (за іншими даними - до 70) прийомів і створити свою власну школу, яка після смерті вчителя отримала назву Єсін-рю.
Як видно з описів вище, що відправною точкою для досліджень Акаями послужило бойове мистецтво Китаю. Взагалі у XVII-XVIII китайські ушу зробили колосальний вплив на розвиток дзю-дзюцу. Завдяки їм в арсенал бойового мистецтва Японії увійшли різноманітні удари руками і ногами, численні варіанти больових і задушливих захоплень.
Чималий внесок у вдосконалення дзю-дзюцу внесли китайські іммігранти. Серед них найбільш відомий Чень Юаньбін (в японському вимові - Тін Гемпін), познайомив японських воїнів з бойовим мистецтвом Шаоліня.


Чень Юаньбін був видатний майстер "циньна" (або "синь-на"), китайського мистецтва захватів, больових прийомів і кидків. Чень Юаньбін народився в 1587 році в провінції Чжецзян і отримав гарну освіту. У віці 27 років він поступив на навчання в знаменитий монастир Шаолінь, де провів 13 місяців (1615-1616). Коли йому було 35 років, в 1621 році, він вперше приїхав до Японії, в Кіото, в якості перекладача при посольстві і взимку того ж року поступив на службу до князя Морі. У 1625 році він оселився на горі Корін-Дзанні в відокремленої келії ревного шанувальника буддизму Нагатоя Кюбей з містечка Адзабу Іікура. На місці цієї обителі на наступний рік був збудований монастир Корін-Дзанні кокусу-Ji Temple, що став основним "тренерським центром" Чень Юаньбіна. Його першими учнями стали три роніна (бродячих самурая) - Фукуно Сітіроемон, Ісогаі Дзіродзаемон і Міура Едзіемон, а також чернець Кюен і члени сім'ї Нагатоя. Пройшовши навчання у китайського майстра, ченці кокусу-Ji Temple і сім'я Нагатоя протягом ряду поколінь зберігали традицію Чень Юаньбіна в незмінному вигляді, прозвав її "Гемпін-рю дзю-дзюцу", а Роніни розбрелися по різних провінціях Японії і створили власні школи, кожна з яких стала джерелом для десятків інших, Завдяки чому ім'я китайського майстра стало широко відоме в середовищі майстрів бу-дзюцу.
Проте Чень Юаньбін не був першим, хто познайомив японців з шаоліньського ушу. За свідченням хронік Шаоліня, починаючи з XIV століття в ньому періодично навчалися японські монахи, багато з яких активно займалися ушу. Так у 1312-1324 роках у Шаолінь жив японець, відомий під ім'ям чернечим Дачжі. Вже через кілька років після свого приходу в монастир він став одним з провідних фахівців з кулачного бою і мистецтва володіння палицею, і домігся такої поваги у китайських побратимів, що був допущений на заняття головного наставника Шаоліня з ушу майстра Хуейвеня, Який вперше в історії монастиря передав іноземцю секрети техніки бою з 18 канонічними видами зброї.
У травні 1327 в Шаолінь прийшов син Дачжі, який прийняв чернече ім'я Деші. Він повинен був провести в монастирі три роки, але ченці, потоваришував з розумним, працьовитим і доброзичливим японцем, прохали настоятеля дозволити Деші залишитися в монастирі ще на кілька років, завдяки чому він отримав можливість опанувати "таємними" розділами кулачного мистецтва, До вивчення яких допускалися лише старші ченці.
У 1347-1379 роках навчався в Шаолінь японський монах, відомий під китайським чернечим ім'ям Чжаоюань. У "Хроніках Шаоліньського монастиря" про нього сказано: "Він досвідчений в китайській мові і каліграфії. Спочатку він займав посаду діловода, а потім - старшого монаха, до того ж він досконало оволодів технікою шаоліньського бойового мистецтва ".
Розвиток Джиу-джитсу
Наприкінці XVI і в першій половині XVII століть, коли обладунки, навіть полегшені, остаточно вийшли з ужитку, школи джиу-джитсу виникали одна за одною.
Закінчення міжусобних воєн викликало справжню революцію у світі мистецтва бою без зброї. Всі обмеження, пов'язані з веденням бою верхи, в зброї, пішли в минуле, і погляду майстрів боротьби відкрилися небачені досі простори незліченних інтерпретацій.
XVII століття стало часом активного осмислення досвіду, накопиченого за довгі роки воєн. Удосконалювалася техніка боротьби, створювалися фундаментальні теоретичні роботи по бу-дзюцу. У результаті народилася нова, витончена система бою голими руками, що отримала ім'я дзю-дзюцу (відома також під назвами Явара, ва-дзбцу, тай-дзюцу і т.п.).
Ця назва, буквально означає "іскусстов м'якості", повно глибокого змісту. В основу дзю-дзюцу лягла ідей подолання супротивника - беззбройного або збройного - за допомогою пружної піддатливості, а не сили. Майстер дзю-дзюцу ніколи не виснажує у боротьбі своїх сил, а навпаки намагається вимотати ворога, щоб легше було його перемогти. Він змушує його робити різкі рухи і вправно ухиляється від них. Не ставлячи жорстких блоків, він швидко відступає, в результаті противник, не зустрівши перешкоди і підкоряючись закону інерції, подається вперед. Пропустити силу супротивника повз або перенаправити її, а коли вона скінчиться, додати своє зусилля - ось сутність дзю-дзюцу.
До 1650 різних шкіл джиу-джитсу налічувалося більше 600. Найбільшими серед них, крім названих вище, були Арагакі-рю, Асаяма ітідзен-рю, Кіто-рю, Косин-рю, Курако-рю, Єсін-рю, Мусо-рю, Реї синто-рю, Син-но Синдо-рю , Синсин-рю, Тенсин Сіньє-рю, Ягю-рю і деякі другіе.Ісо Мутаемон - одна з найвідоміших постатей в історії джиу-джитсу - народився в 1800 р. У 15 років він прибув у Токіо (тоді називався Едо) з метою знайти вчителя лицарського ремесла. Після численних поневірянь він потрапив до школи, яку вів Орібе Хітоцуянагі, що продовжував традиції Єсін-рю. Тут він навчався близько 7 років, аж до смерті вчителя. Потім знову блукав у пошуках найкращої школи і, врешті-решт, потрапив до Хоммена Дзеемону, який навчав Син-но-Синдо-рю. Кілька років тому, він вирішив залишити вчителя і заснувати власну школу. Але спочатку відправився в "мусасюге" - подорож по різних додзьо в храмах з метою перевірити свої прийоми в боротьбі з іншими майстрами і засвоїти науки, що цікавлять його.

Одного разу в селищі Кусацу в провінції Омі він побачив, як кілька озброєних розбійників мають намір пограбувати сильно випив самурая. За допомогою свого учня Нісімура він легко впорався з головорізами, не знаючи, однак, що це були члени великої банди, що тероризує всю округу. На наступний день в глибокому яру Исо зустрів близько сотні бандитів. У півгодинній боротьбі Исо кинув багатьох з них, а решта врятувалися втечею. Переможний результат був можливий завдяки використанню атемі - ударів по вразливих місцях тіла, а також прийомів, що дають можливість вивертати суглоби. Ця історія принесла Исо велику славу. На закінчення своїх подорожей Исо оселився в Едо і заснував там школу під назвою Тенсінсін'е-рю, яка містила 124 прийому. Протягом багатьох років у своїй школі Исо навчив близько 5000 ученіков.Характерной особливістю дзю-дзюцу протягом більш ніж 300 років було те, що його культивували виключно сімейні школи самурайського походження.
Простолюдинам категорично заборонялося вивчати це мистецтво. Згідно з традицією, у навчанні чітко виділялися три фази, або етапи. Перша фаза - прийом учня до школи (рю). Для цього треба було заручитися чиєюсь рекомендацією і витримати серію різних випробувань, які перевіряли фізичні, психічні і моральні якості яке надходить. Друга фаза, що тривала кілька років, це ретельне вивчення базової техніки. Треба було з дня на день, по багато годин підряд, відпрацьовувати одні й ті ж прийоми, стандартні зв'язки рухів і т.п. І тільки в тому випадку, якщо учень виявляв здібності вище середніх і до того ж, доводив справою свою відданість вчителю, той його присвячував в таємниці школи (їх називали "окуден" - "глибокі прийоми").
Така система мала раціональне зерно, тому до сьогодні практикується в деяких традиційних школах. Суть її в тому, що учні повинні звикнути до терплячої і тривалої роботи над прийомами, що, на думку японців, є ключем до подальших більш складним прийомам. Надія на те, що в один прекрасний день можна буде дізнатися секретні прийоми, є гарною мотивацією, але, на жаль, сьогодні більшість шкіл мають характер бізнесу і заняття в них - джерело доходів для вчителя, А тому дотримання вищевказаного принципу є неможливим - надто суворий відбір учнів привів би вчителя до злиднів. Колишнє стан речей почало швидко змінюватися після буржуазної революції Мейдзі 1868 року, яка позбавила самураїв всіх привілеїв і зрівняти з іншими станами.
Розквіт і занепад дзю-дзюцу
У XVII-XVIII століттях дзю-дзюцу досягло свого розквіту. Нові школи росли як гриби, і число їх досягло рекордної цифри 700. На загальному тлі своєю міццю, витонченістю і ефективністю виділялися Аракі-рю, Асаяма Ітіден-рю, Дайто-рю, Єсін-рю, Ітін-рю, Кіраку-рю, Кіто-рю, Куки Сінден-рю, Кусін-рю, Мусо - рю, Реї Сінто-рю, Сосуйсі-рю, Сібукава-рю, Син-но Синдо-рю, Синсин-рю, Сібукава-рю, Такеноуті-рю, Тенсин синь-рю, Ягю Сингай-рю.
У другій половині XIX - початку XX століть, в період краху традиційної самурайської культури і буржуазних перетворень, багато старовинні школи дзю-дзюцу опинилися на межі вимирання. Частина з них змінили себе на догоду часу - так з'явилися на світ популярні нині дзюдо і айкідо. Однак традиції класичного дзю-дзюцу "стародавніх шкіл" (корю) завдяки правдивому подвижництву нечисленних ентузіастів все-таки не минулося. В даний час в Японії робляться великі зусилля зі збереження та відновлення традиційних рю, які нині сприймаються як частина національного надбання.
Поширення Джиу-джитсу
Європейці й американці вперше познайомилися з джиу-джитсу вже на початку XX століття, коли кілька японських наставників відкрили свої школи у Старому і Новому Світі. Однак широке поширення в західному світі джиу-джитсу отримало тільки з 50-х років. В даний час число прихильників джиу-джитсу досить велика. Це сотні тисяч людей на всіх континентах, об'єднаних у Міжнародну федерацію Будо, Всесвітньої федерації дзю-дзюцу, Міжнародний Союз Бойових Мистецтв, дві Міжнародні федерації нін-дзюцу.
У сучасному джиу-джитсу існують 3 напрямки:
1) системи, створені на замовлення спеціальних груп і громадських організацій;
2) системи, що є продовженням традицій, але модернізовані з метою пристосування до сучасних умов;
3) системи, що є творінням оригінальної творчої особистості. Спільною рисою майже всіх вищевказаних напрямків є прагнення до використання прийомів інших видів бойових мистецтв.
Особливий інтерес до джиу-джитсу виявляли і виявляють військовослужбовці, співробітники спецслужб і поліцейські. Це зрозуміло. Адже техніка сучасного джиу-джитсу на 55-65% складається з прийомів, які умовно можна назвати "борцівським" (захвати, больові прийоми, удушення, підніжки, підсічки, кидки), а ще 35-45 °% її обсягу складають всілякі удари пальцями , кулаками, долонями, ліктями, головою, колінами і стопами ніг. Іншими словами, джиу-джитсу - це техніка комбінованого рукопашного бою. Дане визначення тим більш доречно тому, що в джиу-джитсу широко використовують в якості зброї будь-які предмети праці та побуту. Зокрема, "класичними" його видами вважаються "Явара" (паличка завдовжки від 15 до 30,5 см), "дзе" (палиця завдовжки приблизно в один метр) і "бо" (жердина довжиною в 2-2,5 метра) , а також "вей" (мотузка або пояс) і "танто" (звичайний ніж). Слід враховувати, що крім завдань самооборони у вузькому сенсі цього слова, службовцям армії, поліції, органів держбезпеки, співробітникам розвідки і контррозвідки, прикордонникам, членам груп антитерору нерідко доводиться не захищатися від нападу, а нападати самим. Тому що використовуються ними системи джиу-джитсу включають прийоми шокового, травматичного і смертельного впливу, а також використання "військового" зброї - багнета, приклада або ствола автомата (гвинтівки), саперною лопатки, рукояті пістолета, корпуси гранати і т.д. Провідну роль в сучасному джиу-джитсу як і раніше відіграють сімейні школи японського походження. Відомо близько 50 таких шкіл, філії яких розкидані по всьому світу. Серед них 5-6 великих (найбільша - Хакко-рю), але більшість дрібних. Проте в останні 20 років у різних країнах (у США, Франції, країнах СНД та інших) стали з'являтися одна за одною школи бойових мистецтв, які формально ніяк не пов'язані з традиційними японськими школами, хоча фактично вони являють собою сучасне джиу-джитсу. Треба відзначити, що статути міжнародних організацій джиу-джитсу дозволяють будь-якій школі включати в програму тренінгу ті елементи техніки, які характерні для традицій рукопашного бою тієї чи іншої країни. Можна сказати тому, що техніка джиу-джитсу включає в себе всі відомі прийоми бою. Відмінності між школами полягають в тому, які групи прийомів у них переважають. Одні роблять акцент на больові прийоми, інші - на кидки через стегно або корпус, третій - на точкових або рубають удари по точках, але в будь-якій школі, крім її "основний" техніки, вивчають і інші способи самозахисту. Поєднує різні школи джиу-джитсу - те, що джиу-джитсу за своєю суттю не може бути спортом, і те, що в ньому завжди на першому місці стоїть так званий метод "поступливості, помилкової податливості.

Created by Uteam